Novinky
13.2.2024
Vítáme vás na našich stránkách audiolabk.cz.
Dnešní technické možnosti zásadně převyšují naše možnosti před 20-ti lety a je neuvěřitelné, jak dokáže kvalitní audio systém dnes hrát. Bez problémů jsou sehnatelné super kvalitní audio nahrávky v nekomprimované podobě s rozlišením 96 a 192 kHz. Pokud máte takovéto digitální soubory na PC, stačí kvalitní streamer, digitální signální procesor, digitálně analogové převodníky pokud možno pro každý reproduktor. Zesilovače pak mohou být v těsné blízkosti reproduktorů a odpadne analogová frekvenční výhybka a reproduktorové kabely, což přináší neuvěřitelné zvýšení kvality výsledného zvuku.
Máte-li možnost, testujte a porovnávejte.
Je samozřejmě možné vše předvést v mé poslechové místnosti ve Starovičkách. Je ale nutné se telefonicky domluvit, protože z důvodů mé vážné nemoci již mnoho měsíců pendluji mezi domovem a nemocnicí.
Mám jak kvalitní gramofon, elektronkové předzesilovače i koncové zesilovače ve třídě A, standardní třípásmové reprosoustavy, tak kvalitní CD přehrávač špičkový elektronkový předzesilovač s polovodičovým koncovým stupněm ve třídě D, nebo polovodičový koncový zesilovač ve třídě AB a nebo počítač s kvalitními nekomprimovanými hudebními soubory ve spojení se digitálním signálním procesorem a aktivními reprosoustavami.
Jste vždy vítáni.
S úctou
Pavel Kůrka
Máte zájem si přečíst něco o tom, co by vám mohlo jednoduše pomoci s úpravou vaší poslechové místnosti?
Stáhněte si zdarma náš E-book:
"Základy jednoduchých akustických úprav pro kvalitní poslech v malých poslechových prostorech"
Základní podmínkou pro věrný poslech je vhodná akusticky upravená místnost, dobrý zdroj akustického signálu (nekomprimovaný hudební soubor, DVD audio, SACD, ještě i CD a samozřejmě i LP), kvalitní celý akustický řetězec (protože se jedná o sériové spojení, je výsledná kvalita úměrná nejslabšímu článku akustického řetězce, takže stačí nekvalitní signálový kabel a nebude to hrát dobře) a správné poslechové místo. Největší vliv na výslednou kvalitu poslechu má ale vlastní poslechová místnost. Protože se bavíme o stereo poslechu, je místo v poslechové místnosti pro věrný reprodukovaný poslech pouze jedno! Je nutné si uvědomit, že akustický signál přichází od zdroje přímo – přímý akustický signál a nepřímo odrazy od všech okolních stěn a překážek. Proto je nutné akustický prostor vhodně upravit!
Dále naše pravidelná zamyšlení nad určitými problémy:
28.2.2020
Lampový předzesilovač z Číny
Tak jsem po dlouhé době znovu zase schopen něco tvořit. Protože dnes je velmi oblíbené kupovat levné produkty z Číny, rozhodl jsem se, že takovýto produkt podrobím testům. Je to v současné době asi nejlevnější cesta, jak si doma vytvořit velmi kvalitní systém za velmi rozumnou hodnotu.
1.8.2018
Aktivní třípásmové bedny s digitálním signálním procesorem MiniDSP a filtry FIR
Dnešní vydání se zaměřuje na nový způsob a zkušenosti s realizací aktivních reproduktorových soustav s digitálními signálními procesory a s použitím filtrů FIR. Po kliknutí na nadpis si stáhnete pdf soubor s tímto zaměřením.
24.6.2018
Digitální signální procesor
S novými možnostmi digitalizace a se stále klesajícími cenami elektroniky začíná být velmi zajímavé jejich použití i v kvalitním audiu. Předmětem tohoto článku je tedy test digitálního signálního procesoru MiniDSP a jednoduché zhodnocení jeho základních vlastností.
22.11.2017
Vliv akustiky poslechového prostoru
Minule jsme si povídali o rozdělení do frekvenčních pásem a o celkovém zapojení akustického řetězce. Jak jsme si již řekli, největší vliv na kvalitu výsledného poslechu má akustika poslechového prostoru. Proto si dnes o ní budeme říkat více, aby si každý uvědomil, jak velký vliv na výsledné frekvenční charakteristiky a tím na barvu zvuku to má.
1.7.2017
Rozdělení audio signálu do frekvenčních pásem a konečné propojení akustického řetězce
Dnešní vydání našich zamyšlení nad základní teorií kolem audio systémů pro malé poslechové prostory jsme zaměřili na poslední článek audio řetězce, a to jsou reproduktorové soustavy. Chcete-li se stát trvalým odběratelem našich zamyšlení, stačí se vpravo dole přihlásit k odběru novinek. Starší již vydaná zamyšlení máte dostupná ve formě „pdf“ pod danou linkou u každého nadpisu. Pokud vás zajímá něco, co jste doposud zatím v těchto zamyšleních nenašli, dejte vědět, můžeme na tom zapracovat.
9.4.2017
Elektro-akustický převod - reproduktory
Po tom, co jsme si minule vysvětlili způsoby zpracování signálů z audio zdrojů, vysvětlíme si dnes, jakým způsobem se převádí elektrický signál na akustický a co má na co vliv, aby to lépe hrálo. Máte-li o toto téma zájem a nejste zařazeni v našem seznamu odběratelů, stačí se jen vpravo dole přihlásit k odběru novinek nebo nám napsat na náš E-mail a my Vám požadované soubory zašleme obratem.
8.2.2017
Zesílení akustického signálu na požadovanou úroveň
Dnes se věnujeme způsobům zpracování audio signálů ze zdrojů, o kterých jsme mluvili minule a o jejich zesílení na požadovanou úroveň pro domácí reprodukci. Pokud Vás toto téma zajímá a máte zájem o zasílání pokračování podobných článků, přihlaste se vpravo dole k odběru novinek. Pokud by Vás zajímala i některá předcházející témata, pošlete váš požadavek na náš E-mail a my Vám je zašleme obratem.
6.11.2016
Zdroje akustického signálu
V dnešní době je velmi mnoho možností, jak signál získávat. Předmětem tohoto článku je přehled několika dosupných možností a jednoduché zhodnocení jejich základních vlastností.
Pokud vás to zajímá, a nejste již našimi pravidelnými odběrateli, přihlašte se prosím na této stránce vpravo dole k odběru novinek.
28.8.2016
Kouzlo dvoukanálové reproduoce zvuku
Poslech, identifikace směru, vzdálenosti a významu zdroje zvuku v různých akustických prostředích, je mechanismus pro přežití v evoluci živých organismů. Poslech dvou silně závislých zdrojů zvuku, a to buď ze sluchátek nebo dvou reproduktorů, je nepřirozený fenomén, kdy je od spojení orgánů ucho-mozek žádáno, aby vypracovalo iluzi reality. Aby vznikla správná iluze, musí být ze zvukové prezentace přesvědčivě odstraněny zavádějící zvukové odrazy. Budeme se zabývat dvěma typy reproduktorových soustav a tvorbou jejich vyzařovacích charakteristik. Celo-pásmovými akusticky malými dipólovými reproduktorovými soustavy a hybridními, v provedení s kulovo-ledvinovými dipóly. Obě tyto reproduktorové soustavy jsou schopné zmizet mozku z jeho vnímání a jakoby kouzlem vykreslit poslouchanou scénu i v místnosti s odrazy.