AudiolabK

Poslechový prostor

 

Největší vliv na výslednou kvalitu zvuku má poslechová místnost. Protože rozměry domácích poslechových místností jsou z hlediska délky zvukových vln malé, platí pro jejich úpravu jiné podmínky než pro velké poslechové místnosti, jako koncertní sály nebo dokonce venkovní prostory. V malé poslechové místnosti vzniká mnoho odrazů a mnoho stojatých vln. Přímé odrazy od nejbližších stěn způsobují většinou zkreslení na středních a vysokých kmitočtech, které jsou způsobeny tím, že do vašeho ucha přijde jednak přímý akustický signál od reproduktorové soustavy, ale také signál z přímého odrazu od stěn, podlahy, či stropu, který je řádově jen o jednotky metrů delší. I když akustická hladina signálu klesá se čtvercem vzdálenosti od zdroje, je tento signál jen o málo nižší akustické úrovně a jen o několik milisekund zpožděný než přímý signál, protože jeho cesta k uchu je jen o málo delší než cesta přímého signálu.  Tyto dva akustické signály se sečtou a tím dochází k velkému zkreslení oproti původní akustické informaci z akustického měniče (reproduktoru).

            Největším problémem poslechového prostoru je základní rozměr místnosti!! Pokud je základní rozměr špatně zvolen, je prakticky akustika vnitřního prostoru velmi těžko řešitelná. Více se můžete dozvědět v našem E-booku.

            Neustále je nutné si uvědomit, že je to nutné slyšet a nedat na vyprávění někoho jiného. Naše poslechová místnost je malá, ale je dobré vidět, že i ta se dá použít.

            Níže můžete vidět obrázky z testů různých reproduktorových soustav v naší poslechové místnosti.

 

PaKur © 2017 | Generuje phpWCMS